Close
    Search for HOT projects, news, people and jobs.

Anyone can get involved in HOT activities, and we have a wonderful community of people from across the globe who choose to do so by helping in a variety of tasks. Examples include remote mapping initiatives and also things like technical development work and community building in the field.

You can all regard yourselves as part of the Humanitarian OpenStreetMap Team; all we ask is that you uphold the HOT Community Code of Conduct.

We think of Voting Members as our select “core team”, who are guided by the HOT Membership Code. The Voting Members are people in the HOT community who have shown commitment to the HOT mission. Voting Members are responsible for voting “on matters affecting the Corporation including, but not limited to, the election of directors and [additional] voting members.” Nominations for membership take place periodically; not a constant rolling program (typically once or twice a year).

ALCE Samuel Paul

Aaron Cope

Aaron Eubank

Abigail Agbenomba

Abiodoun Adémola Frédéric

Adam Rowlands

Adele Birkenes

Adhitya Dido Widyanto

Adityo Dwijananto

Open Data Specialist

Aga Kreglewska

Ahasanul Hoque

Aimon Pangan

Alexei Schwab

Alicia Colson

Alpha Ngailla

Amadou Ndong

Andrew Buck

Andrew Makachia

Andrew Turner

Angela Norvi Yawo Teyvi

Angela Odour Lungati

Member At Large

Anni Beukes

Member At Large

Anuradha Rajanayake

Ark Arjun

Arnalie Vicario

Online Community Engagement Lead

Ata Franck Akouete

Ataur Rahman Shaheen

Atikur Rahman

Awa Dia

Azo Phidias

BAGNOUMANA Bazo FOFANA

BOUKPESSI Bitalé

Ben Abelshausen

Benedicta Banful Ohene-Amadi

Chairperson - Community Working Group

Benjamin Dills

Content Manager

Benjamin Herfort

Besfort Guri

Biondi Sanda Sima

Blake Girardot

Boris Mogwitz

Boureima SOULO

Bruce Maldy Pratama

Can Unen

Senior Manager, Community And Partnerships - Asia Pacific Hub

Carla Hondius

Carlos Eduardo Ribeiro Jr

Carrol Chan

Celina Agaton

Chad Blevins

Chairperson - Quality Control and Assurance WG

Charles Chilufya

Chomba Chishala

Senior Mapping Supervisor - Eastern and Southern Africa Hub

Chris Eshun

Christian Shadrack

Christina Reuben

Christine Mhone

Claire Halleux

Cornelia Scholz

Courtney Clark

Cristiano Giovando

Senior Technical Product Owner (Imagery Services)

Céline Jacquin

Regional Senior Manager - Latin America and Caribbean Hub

Dale Kunce

Dan Joseph

Daniel Enechojo Akor

Danijel Schorlemmer

David Garcia

David Luswata

Delphine Bedu

Dewi Sulistioningrum

Head of Operations

Dhivya Manoj

Dongpo Deng

Dorica Amos Mugusi

Mapping Supervisor

Dražen Odobašić

Drishtie Patel

Dylan Moriarty

EMMANUEL NIKOYO EMOUGOU YVES

Ebenezer Boateng

Elida Nurrohmah

Emir Hartato

Emmanuel Youma ZOUBINNABA

Emmor Nile

Erick Mnyali

Ethan Nelson

Eugene Usvitsky

Eva Ghirmai

Ezugwu Victor Chukwuma

Faneva Andriamiadantsoa

Fatisya Ilani Yusuf (Icha)

Project & Training Officer

Fazle Rabbi

Fernando Castro

Feye Andal

Fidel Nyameke

Fran Boon

Frans Schutz

François-Xavier Lamure Tardieu

Frederic Moine

Gabor Bakos

Gaurav Parajuli

Geoffrey Kateregga

Community Projects Lead

Gertrude (Trudy Hope) Namitala

Harry Mahardhika Machmud

Senior Manager, Programs - Asia Pacific Hub

Harry Wood

Hawa Adinani

Heather Leson

Chairperson - Governance Working Group

Iddy Chazua

Immaculata Mwanja

Innocent Maholi

Country Manager

Ismaila SEYE

Iván Sánchez Ortega

Jaakko Helleranta

Jamie Woodhouse

Janet Chapman

Jannie Fleur Oraño

Japhet MUMBERE MASUNZU

Jawad Keshawarz

Jean Bully PROPHETE

Jean Marie MANCABOU

Jean-Guilhem Cailton

Jeff Haack

Jennifer Duong

Jess Beutler

Jikka Defiño

Johanna Belanger

John Crowley

Johnattan Adolfo Rupire Añazco

Jorieke Vyncke

Joseph Reeves

Joshua S Campbell

João Porto de Albuquerque

Jubal Harpster

Julio Costa Zambelli

Kapay Yongololo

Kassalouwa Kolemagah Hermann

Kate Chapman

President

Katie Filbert

Katja Ulbert

Katompa Amos

Kauê Vestena

Kennedy Jomokela

Senior Mapping Supervisor - Eastern and Southern Africa Hub

Kiggudde Deogratias

Senior Program Manager, Technology and Implementation - Eastern and Southern Africa Hub

Kingsley Chika Chukwu

Koakun Emmanuel Myers

Kodjo Elom Ezéchiel AMETOVENA

Kokou Elolo AMEGAYIBO

Kokou KPONDJANYI

Koos Krijnders

Kuo-Yu "slayer" Chuang

Vice President

LY Aicha Sally Kadidja Racky

Laura Mugeha

Laurent Savaete

Laxmi N Goparaju

Leonard Doyle

Letwin Pondo

Linas Stanzys

Lisa Sweeney

Louino Robillard

Louise Mathurin Serieux

Senior Associate Community Projects - Latin America and Caribbean Hub

Luc Kpogbe

Mahamane Abdoulkader Moustapha

Maliha Mohiuddin

Mamadou Bassirou THIAM

Maning Sambale

Manoj Karingamadathil

Manoj Thapa

Manon Viou

Marc Farra

Marc Mashawu

Marcel Reinmuth

Marcela Zeballos

Marco Brancolini

Marco Minghini

Marianna Kahindo Mukulunga

Marie Anna Baovola

Mariela Alexandra Centeno Chacón

Mark Jerome T. Bongalon

Martin Dittus

Martin Noblecourt

Mary L. Marcellinus

Mats’eliso Thobei Letsie

Matthew Gibb

Maya Lovo Dominguez

Sub-regional Project Coordinator for Central America

Melanie Chabot

Melanie Eckle-Elze

Mhairi O'Hara

Michael Heißmeier

Chairperson - Training Working Group

Michael Thompson

Mikel Maron

Mikko Tamura

Community Manager - Asia Pacific Hub

Minhaz Mahmud Arko

Miriam Gonzalez

Mohamet Lamine Ndiaye

Member at Large

Mzwandile Thokoane

Nama Raj Budhathoki

Regional Director - Asia-Pacific Hub

Natalia da Silveira Arruda

Nate Smith

Treasurer

Nathalie Sidibe

Naveen Francis

Ndapile Mkuwu

Nicolas Chavent

Nicole Siggins

Corporate Partnerships Lead

Nuala Cowan

Orsolya Jenei

Paromita Basak

Patricia Solis

Patrik Brigant

Paul Knight

Pete Masters

Special Projects Advisor

Peter Agenga

Pierre Béland

Pierre Mirlesse

Pratik Yadav

Prof. Joel Umeuduji

Quang Huy Nguyen

Rabi Shrestha

Rachel Levine

Rafael Ávila Coya

Ralph Aytoun

Online Community Engagement Associate

Ramadyan Abdul Hadi

Ranie Dwi Anugrah

Raphael Brechard

Rebecca Jeannette Nyinawumuntu

Rizky Hadwiyanti

Rob Baker

Robert Banick

Robert Soden

Romeo Lomora Ronald

Rory Nealon

Rupert Allan

Russell Deffner

Voting Member

S M Sawan Shariar

Saikat Maiti

Sajjad Anwar

Saliou Abdou

Sam Agbadonou

Sam Colchester

Partnerships & Training Lead

Sam Larsen

Sama Balémta Aimée

Samaila Alio

Samuel Darkwah Manu

Samuel Olubunmi Aiyeoribe

Sarah Wise

Satoshi IIDA

Schneider Remy

Schuyler Erle

Sebastien Pierrel

Set Khaing

Shabani Magawila

Shamillah Ssekandi Nassozi

Voting Member

Shannon Corrigan

Sharon Omoja

Sheila Amalia Burhanudin

Shoaib Burq

Secretary

Shogo Hirasawa

Shu Higashi

Shunnosuke Shimizu

Stellamaris Wavamunno Nakacwa

Steve Penson

Steven Ramage

Stéphane Henriod

Sushma Ghimire

Taichi Furuhashi

Tasauf A Baki Billah (Ribin)

Tevfik Suha Ulgen

Tim Geda

Information Manager

Tim McNamara

Tim Waters

Todd Huffman

Tom Buckley

Tommy Godphery Davian Charles

Tri Selasa Pagianti

Associate Project Manager

Tsongo Muluba Bienvenue

Voting Membership Chairperson

Tyler Radford

Uchechi Shirley Anaduaka

Ueakeia Tofinga

Vanessa Jones

Executive and Operations Assistant

Vasanthi Hargyono

Victor N Sunday

Violaine Doutreleau

Vivien Deparday

Will Skora

William Evans

Willy Franck Sob

Wulansari Khairunisa

Yantisa Akhadi

Yohan Boniface

Yunzhi Lin

Yéssica de los Ríos Olarte

Zacharia Muindi

Zola Manyungwa